Do poczytania

The Big Boat Of Humour („Wielka Łódź Humoru”) to międzynarodowy konkurs na rysunek satyryczny. Pomysłodawcą konkursu jest Jakub Wiejacki ze Stowarzyszenia Twórców „Contur”. Pierwsza edycja Big Boat odbyła się w 2006 roku. Podstawowym założeniem konkursu jest zilustrowanie znanego łódzkiego paradoksu – miasta, które z herbem i nazwą Łódź nie leży nad jeziorem, morzem ani dużą rzeką. Każda edycja odbywa się pod innym hasłem (2006 – „Łódź”, 2007 – „Przekroczyć horyzont”, 2008 – „Łodzią na połów”, 2009 – „Miasto w przebudowie”, 2010 – „Miasto – beczka prochu”).

W tym roku na konkurs napłynęła ponad setka rysunków z całego świata – od Polski, przez Czechy, Serbię, Rumunię, Belgię, Finlandię po Rosję, Turcję, USA, Chiny, Brazylię, Iran i Argentynę. Nadesłane prace oceniło jury pod przewodnictwem znanego polskiego rysownika satyrycznego Jerzego Wasiukiewicza. W jury znaleźli się też Małgorzata Chojnacka z Urzędu Miasta Łodzi, Piotr Kasiński z Łódzkiego Domu Kultury i Tomasz Tomaszewski ze Stowarzyszenia Twórców „Contur”. Rysunki można było oglądać we wrześniu i październiku 2010 roku na wystawie w galerii Biura Promocji Urzędu Miasta Łodzi, podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

Główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych zdobył w tym roku Rumen Dragostinov z Bułgarii za pracę „bez tytułu”. Dotychczasowi laureaci The Big Boat Of Humour to Paweł Kuczyński (2006), Jacek Frąckiewicz (2007), Zygmunt Zaradkiewicz (2008) i Jerzy Głuszek (2009).

Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Twórców „Contur”, Urząd Miasta Łodzi i Łódzki Dom Kultury.

Piotr Kasiński