Edycja 2012

The Big Boat Of Humour 2012
- Wielki Turniej Rysowników Satyrycznych
o nagrodę Stacji Nowa Gdynia

Popularny konkurs na rysunek satyryczny The Big Boat Of Humour od 2012 roku będzie organizowany w nowej formule i z nowym partnerem – Stacją Nowa Gdynia. 30 września 2012 (niedziela) w Zgierzu przy ul. Sosnowej 1 zostanie rozegrany wielki turniej rysowników satyrycznych. W szranki będą mogli stanąć nie tylko zawodowcy, ale też każdy chętny, przejawiający zdolności plastyczne i posiadający nieodzowne poczucie humoru. Turniej zostanie rozegrany w systemie pucharowym - wybrane przez publiczność prace będą przechodziły do kolejnego etapu, aż do wielkiego finału. Nagrodą ufundowaną przez Stację Nowa Gdynia i Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier będą trzy tysiące złotych – organizatorzy zadecydują o jej podziale wśród finalistów. Turniej poprowadzi znany łódzki muzyk i dziennikarz Sławomir "Słoń" Macias.

The Big Boat Of Humour w Stacji Nowa Gdynia rozpocznie się o godz. 11.00 warsztatami, które przeprowadzi Jakub Wiejacki, znakomity łódzki rysownik, pomysłodawca konkursu. Przez dwie godziny artysta będzie opowiadał o różnych technikach plastycznych oraz historii rysunku satyrycznego. Od godz. 11.00 będą też przyjmowane zapisy na turniej, który wystartuje o godz. 13.00 i potrwa około dwóch godzin. Imprezę, o godz. 15.30, zakończy wernisaż przekrojowej wystawy najlepszych prac, nadesłanych na Big Boat Of Humour od 2006 roku.

Pomysłodawcą konkursu The Big Boat Of Humour (Wielka Łódź Humoru) jest wspomniany już Jakub Wiejacki ze Stowarzyszenia Twórców „Contur”. Pierwsza edycja Big Boat odbyła się w 2006 roku. Podstawowym założeniem konkursu do tej pory było zilustrowanie znanego łódzkiego paradoksu – miasta, które z herbem i nazwą Łódź nie leży nad jeziorem, morzem ani dużą rzeką. Każda edycja odbywała się pod dodatkowym hasłem, stanowiącym temat przewodni danej edycji (2006 – Łódź, 2007 – Przekroczyć horyzont, 2008 – Łodzią na połów, 2009 – Miasto w przebudowie, 2010 – Miasto – beczka prochu, 2011 – Miasto schodzi do podziemia). Na każdą edycję napływała ponad setka rysunków ze wszystkich niemal kontynentów. Dotychczasowi laureaci konkursu to: Paweł Kuczyński (2006), Jacek Frąckiewicz (2007), Zygmunt Zaradkiewicz (2008), Jerzy Głuszek (2009), Rumen Dragostinov (2010) i Magdalena Wosik (2011).